/* ------------------- begin IP Block script ------------------- Block IP address script Points to php script on blog.racetotheright.com IP addresses are within the script ---------- */ /* -------------------- end IP Block script ------------------- */

Thursday, January 26, 2006

Jon's MENSA Question of the Day

--posted by JRJ on 1/26/2006

Harper and Rose Lee were debating the major purchase of some candy. They found out, by looking at the prices, that they could get three tiny bags of jellybeans and two tiny bags of chocolate chips for $.24, which was under their limit of a quarter. They could also get four tiny bags of chocolate and two tiny bags of jellybeans for the same $.24. How much did each tiny bag of chocolates cost?

Labels:

1 Comments:

Blogger Monique said...

jellybeans 6 cents each
chocolate 3 cents each

November 11, 2007  

Post a Comment

<< Home