/* ------------------- begin IP Block script ------------------- Block IP address script Points to php script on blog.racetotheright.com IP addresses are within the script ---------- */ /* -------------------- end IP Block script ------------------- */

Monday, March 06, 2006

Jon's MENSA Question of the Day

--posted by JRJ on 3/06/2006

Although Jim and Barbara had to buy four presents for various weddings, they found they could not agree on four identical presents. They bought four seperate gifts; and the first one cost $5.00 more than the second. The second was half the cost of the first, plus one-third the cost of the first. The third cost two-thirds of the first. and the last cost double the third. They spent a total of $115. What did each of the four cost?

Labels:

3 Comments:

Blogger Dan S. said...

The gifts cost $30, $25, $20, and $40.

March 06, 2006  
Blogger R-Five said...

I thought Mensa was tough. There is actually more information provided than is necessary to solve it.

March 06, 2006  
Blogger JRJ said...

CORRECT (85%) Being able to differentiate needed information from the excess info is what separates the Mensans from the rest...extra info does not thwart us but it might throw off the average above-intelligent person.

March 07, 2006  

Post a Comment

<< Home